27 Ağustos’da New Orleans-Orlando seferini yaparken bir motorunu parçalanması sonucu zorunlu iniş yapan Southwest uçağına dair ön araştırma raporu tamamlandı.

Amerikan Ulusal Taşımacılık Güvenliği (NTSB) birimince yürütülen çalışmalar sonucunda motordan kopan bir fan pervanesi/yaprağının zincirleme bir şekilde bulunduğu bölüme ve sonrasında uçağa zarar verdiği tespit edildi.

Parçanın kopmasına yönelik yapılan incelemede titanyum alaşımından üretilen parçada kopmaya sebep olacak bir zayıflık olması gerektiği üzerinde duruluyor. Parçanın kopması için gerekli koşulların oluşması için yapılacak simülasyonlar sonucunda nihai karar verilecek.

B737-700 tipi uçakta kullanılan CFM56 tipi motorun üreticisi Amerikan General Electric ve Fransız ortağı Safran yaşanan olayın aydınlatılması için NTSB’ye yardımcı olmaya çalıştıklarını açıkladı.

Southwest hava yolları kayıtlarına göre olayın yaşandığı uçak son olarak 21 Ağustos’da bakıma alınmış. Şirketten yapılan açıklamada gövde, kanat ve kuyruk bölümlerinde hasar bulunan uçak bakıma alınmış durumda.

Boeing’den yapılan açıklamada ise aynı tip motor kullanan uçakların 2006-2015 yılları arasında 165 kez motor kaynaklı sorunlar yaşadığı ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.