İsviçre’nin bayrak taşıyıcısı olan Swiss International Air Lines’ın (SWISS) uçuş ekibi, yakında kokpitten bir tren makinistinin kabinine geçebilir. SWISS ve diğer iştiraki Edelweiss Air’in, İsviçre’nin bazı demiryolu şirketlerinde çalışan eksikliği ile karşılaştığı için belirli bir pilot yeniden eğitiminin potansiyelini değerlendirdiği bildiriliyor.

1.300 pilotun temsil eden İsviçreli bir sendika olan Aeropers’ın sözcüsü Roman Kalin, “pilotun yeniden eğitilmesi fikri bir sürpriz olarak gelse de, teknolojiye duyulan hayranlık, insanların ve yüklerin A noktasından B noktasına taşınması, güvenlik veya sorumluluk duygusu gibi pek çok şey birbirine çok benziyor. Bizim gözümüzde bu bir kazan-kazan durumu.” diye konuştu..

Ülkenin ulusal demiryolu şirketi olan İsviçre Federal Demiryolları (SBB) ve İsviçre’deki tüm özel demiryolu operatörlerinin en büyük ağına sahip bir nakliye şirketi olan Rhaetian Demiryolu’nun (RhB), şu anda otuz civarında makinist eksikliği bulunuyor.

Bir trenin nasıl kullanılacağını öğrenmek için pilotun yeniden eğitim süreci 16 ay sürebilir.  işsiz pilotlar kursu tamamladıktan hemen sonra işbaşı yapabilir. SalaryExplorer.com verilerine göre, İsviçre’deki bir tren sürücüsünün maaşı ayda yaklaşık 5.550 Avro (6.000 CHF) düzeyinde.

Lufthansa Group’un  ikinci çeyrek finansal  raporuna göre SWISS ve Edelweiss Air’in toplam 10.475 çalışanı var. Ekim ayında SWISS CEO’su Thomas Kluehr, havayolunun gönüllü önlemler yoluyla 2022’de 1.000 kişiye işten çıkarmayı planladığını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.