Yeni koronavirüs (COVID-19) salgınının başlangıcından itibaren çeşitli önlemler alan Türk Hava Yolları’nda, kemer sıkma dönemi başladı.

OML’li ve sağlık sorunları olmayan 60 yaş üzeri pilotlar için yeni düzenlemelere gitti.

“Operasyonel çoklu uçuş ekibi kısıtlaması (OML)” statüsünde olan pilotlar zorunlu izne çıkarılıyor

OML statüsünde görev yapan pilotlara yapılan bildirimde,”1 Nisan’dan 202O tarihinden itibaren ilgili kısıtlamalar kaldırılıncaya kadar iş kanunu 25-3 gereği iş sözleşmeniz askıya alınmış olup, bu sürede ‘ ücretsiz izinli’ sayılacaksınız. İş akdinizin askıya alındığı dönemde herhangi bir sosyal ve özlük hakkından faydalandıralamayacağınızı bildirir, sağlıklı günler dileriz.” ifadesi yer aldı.

60 yaş üzeri pilotlar ücretli izne çıkarılıyor.

Hiçbir sağlık sorunu olmayan ama 60 yaş üzeri pilotlara, 1 Nisan tarihinden itibaren ilgili kısıtlamalar kaldırılıncaya kadar “ücretsiz izinli” sayılması teklif edildi. Gönderilen bildirimde,”Ücretli izne çıkmak istiyorum/istemiyorum seçenekli link gönderiliyor.

İddialara göre pilotlar hangi seçeneği işaretlesin veya işaretlemesin; ‘ücretsiz izne’ çıkarılıyor.

Türk Hava Yolları’nda 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Pilot ve Pilot Adayı olarak 5 bin 213  kişi görev yapıyor.

THY’nin ücretsiz zorunlu izne çıkardığı pilot sayısının yaklaşık 600 kişi olduğu ifade ediliyor.

Türk Hava Yolları’dan bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimle,” Koronavirüs Salgını Nedeniyle Uçuşların Durdurulması ve Alınan Tedbirler”e ilişkin açıklama yapılmıştı. OML’li ve 60 yaş üzeri pilotların zorunlu ücretsiz çıkarılmasında bu kararların etkili olduğu belirtiliyor.

Açıklamada, “Yeni koronavirüs (Covid-19) küresel salgını sebebiyle uçuşlarımızda önemli düzenlemelere gidilmiştir. Salgın ile mücadele kapsamında tüm dış hat uçuşlarımız 27 Mart 2020 saat 23:59 (TSİ) itibarıyla geçici süreliğine durdurulmuştur. İç hat uçuşları ise önemli büyükşehirlere olmak üzere kısıtlı şekilde gerçekleştirilecektir.  

Ortaklığımız, şirketin operasyonel maliyetlerini azaltmak ve finansal likiditesini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler almaktadır. Planlanan yatırım kalemlerinden önemli bir bölümünü iptal etmektedir veya ertelemektedir. Ayrıca, yeni finansman imkanlarını değerlendirerek likidite seviyesini güçlü tutacak önlemleri almaktadır. Önemli tedarikçiler ile görüşülüp ödeme takvimlerinin revizesi üzerine çalışılmaktadır. Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerine çalışılmaktadır. Konu hakkındaki önemli gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.” denilmişti.

Öte yandan, söz konusu statüye sahip yabancı pilotlar için nasıl uygulama yağıldığı konusunda bilgi edinilemedi.

         

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.