Mazatlan’dan Mexico City’ye Y4-799 uçuşunu gerçekleştiren XA-VRV tescilli Volaris Airbus A320-200N uçağı, 05L pistine son yaklaşmadaydı. Mexico City’den Guatemala City’ye Q6-4069 uçuşunu gerçekleştiren N545VL tescilli Volaris Costa Rica Airbus A320-200N uçağı kısa bir süre önce 05L pistine girmek için izin verilmişti ve piste ilerliyordu. Aynı frekanstaki diğer bir uçağın ekibi, gelişmekte olan muhtemel bir kazayı önlemek için Y4-799 ekibini alçak irtifada (yaklaşık 100 fit AGL)pas geçmeyi başlatması konusunda ikaz etti.

Q6-4069 yaklaşık 3 dakika sonra kalkışını tamamladı, Y4-799 ise 05R pistine başka bir yaklaşma için yönlendirildi ve emniyetli bir şekilde inişini tamamladı.

Meksika, yaşanan ramak kala olayı sonrasında tarafların Emniyet endişelerinden dolayı Mexico City Havalimanı’ndaki uçuşları sınırladı. Mexico City’deki Benito Juarez Havalimanı’nda (MEX) yaşanan bu emniyetsizlik sonrasında uçuşların bir bölümü Mexico City’nin kuzeydoğusundaki Santalucia askeri hava üssünü kullanmaya ve onu karma kullanımlı bir havaalanına dönüştürmeye karar verildi.

Meksika’nın başkentte yeni bir havalimanı açmasının ardından, küresel pilotlar derneği IFALPA’nın 4 Mayıs’ta MEX havalimanı için bir emniyet bülteni yayınlamasıyla ülkedeki havacılık emniyeti inceleme altına alındı.

Ulaştırma bakanlığı ayrıca Meksika hava sahasında emniyeti artırmak için IATA, IFALPA ve pilotları ve hava trafik kontrolörlerini temsil eden sendikalar da dahil olmak üzere çeşitli havacılık kurumlarıyla bir grup kurdu. Bu arada Meksika hükümeti 10 Mayıs 2022’de yaptığı açıklamada, sürecin ilk aşamasında Ağustos 2022’den itibaren yeni açılan Felipe Ángeles International Airport-Santa Lucia (NLU- MMSM) 100’den fazla günlük uçuş planlamak istediği bilgisini paylaştı. Charter ve bazı kargo uçuşları da NLU’ya taşınacak. Ayrıca, MEX’e yeni uçuşlara izin verilmeyecek ve 2022 yaz sezonu için planlananların ötesinde slotlar artırılmayacak.

Halen öncelikli hava limanı olarak kullanılan MEX havalimanı devamlı olarak artan hava trafik yoğunluğunun yönetilemeyecek duruma geldiğinin açık belirtisi olan ciddi olay, otoritenin olası bir kazanın önlenmesi için yeni bir meydanın acil olarak hizmete alınması kararını verdirmiştir. Havacılıkta olaylar yaşanmadan risk değerlendirmelerini yaparak gerekli önlemleri almak çok önemli olup öngörülü davranmak sürdürülebilir emniyet için olmazsa olmazdır.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.