Yzb. Fethi Bey Uçuş Okulunda

Pilot Tufan Sevinçel, Türk havacılık tarihinin ilk şehidi Pilot Yüzbaşı Fethi Bey’in anısını yaşatmak için 105 yıl önceki rotasını izledi. Kiraladığı uçakla 20’den fazla uçuş, 8 ülkede de araştırmalar yapan Sevinç, gözlem ve deneyimlerini “Ben Tayyareci Fethi” adıyla kitaplaştırdı…

105 yıl önce Mısır’da uçağının düşmesi sonucu şehit olan ve ismi Fethiye İlçesi’ne verilen Yüzbaşı Fethi Bey’in rotasını adım adım takip eden pilot Tufan Sevinçel, gözlem ve deneyimlerini “Ben Tayyareci Fethi” adlı kitapta topladı.

Türk havacılık tarihinin ilk hava şehidi olarak kabul edilen Deniz Çarkçı Pilot Yüzbaşı Mehmet Fethi Bey’in unutulmaması gerektiğini düşünen Tufan Sevinçel, ilginç bir çalışmaya imza attı. ODTÜ’de eğitim görürken tanıştığı Gökhan Töre’nin başlattığı Altın Kanatlar projesiyle ilk hava şehidini tanıyan Sevinçel aradan geçen 105 yıla rağmen Fethi Bey’in neler hissettiğini anlamak istedi. Türk havacılığı için çok önemli bir işe imza atarken ölen Fethi Bey’in uçarken nereleri gördüğünü, hangi dağları aştığını, hangi köyler üzerinde olduğunu ve hangi duygulara kapıldığını merak eden Sevinçel, önce İngiltere’ye gitti. Denizci bir subayın havacı olma nedenini anlamaya çalışan Sevinçel, Fethi Bey’in uçuş eğitimi aldığı Brooklands ve Salisbury kentlerinde uçak kiraladı. Fethi Bey’in ilk uçuşlarını yaptığı dünyaca ünlü Stonehenge bölgesi üzerinde de uçan Sevinçel, ardından 105 yıl önceki rota üzerindeki şehirleri dolaştı. 2 bin 500 km’lik rotanın İstanbul, Adapazarı, Eskişehir, Afyon, Konya, Adana rotasını önce karadan dolaşan Sevinçel daha sonra, havadan gözlemler yapmak için yine uçak kiraladı. 5 yıl boyunca Fethi Bey’in hayatını araştıran ve kiraladığı uçakla İngiltere, İsrail, Ürdün ve Türkiye’de 20’den fazla uçuş yapan Sevinçel, gözlem ve deneyimlerini “Ben Tayyareci Fethi” adlı kitapta topladı. Sıra dışı uçuşlarıyla tanınan pilot Sevinçel, Cinius Yayınları’ndan çıkan kitabında Fethi Bey’i anlattı.

Röportajın devamı için; TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.