ABD Federal Havacılık İdaresi Başkanı Pazartesi günü(Bugün) Boeing 737 MAX uçağındaki iki ölümcül kazadan sonra uçuşları durdurulan uçakların uçması konusunda faklı görüşlerde olan uluslararası havacılık otoritelerine gelişmelerin ayrıntılarını anlatacak.

Montreal’deki Birleşmiş Milletler Havacılık Örgütü Toplantısı öncesinde 50 ülkeden temsilcilerin yer alacağı dışarıya kapalı bilgilendirme toplantısında , Boeing’nin önerdiği yazılım düzeltmeleri ve yeni pilot eğitimi hakkındaki hazırlıklar tartışılacak.

FAA yeni yöneticisi Steve Dickson, Reuters ile geçen hafta yapılan toplantıda bir fikir birliğine varmaktan ziyade düzenleyicilere en son bilgilerin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Temsilcilerin, MAX’ı uçuran havayollarından ve uçakların uçuş yapacağı ülkelerden oluştuğunu söyledi.

Boeing’in en çok satan jeti, Ekim ayında Endonezya’da benzer bir Lion Air felaketini takip eden Etiyopya Havayolları uçuşunda meydana gelen kazadan günler sonra Mart ayında küresel olarak uçuşu durduruldu İki kazada toplam 346 kişi hayatını kaybetti.

ABD üreticisi, Ekim ve Aralık ayları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrar uçacak uçaklar için FAA onayını almak umuduyla her iki kazanın merkezindeki kritik uçuş kontrol yazılımını güncellemek için aylarca çalıştı.

Havayolları, düzenleyicilerden emniyet üzerindeki bölünmeleri önlemek amacıyla yapılan tekliflerdeki yazılım değişikliklerini koordine etmeye çağırdı, ancak bazı ülkeler uçuşa geri verilmeden önce kendi bağımsız doğrulama çalışmalarını yürüteceklerini belirttiler.

737 MAX tasarımı hakkında kendi incelemesini yapan Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), son zamanlarda uçağın hücum açısının bütünlüğüyle ilgili sorunlara hala uygun bir cevap alınamadığını söyledi.

Her iki kazada da, hücum açısı sensörlerinden açılarından birinin ürettiği hatalı veriler, art arda uçağa burun aşağı kumanda veren otomatik bir sistemin etkinleştirilmesine yol açtı.

Eşini, üç çocuğunu ve kayınvalidesini Etiyopya kazasında kaybeden Paul Njoroge ve kızını kaybeden Chris Moore, hayatını kaybeden yakınlarının fotoğraflarıyla toplantı dışında bulunmayı planlıyorlar.

Etiyopya kazasında ölen Samya Stumo’nun kızı Nadia Milleron’un verdiği bilgiye göre Dickson, FAA brifinglerine katılma isteğini reddettmesine rağmen iki erkekle görüşmeyi kabul etti.

Dickson, geçen hafta, yazılım güncellemesini hala gözden geçirdiğini ve Boeing’den uçuş kontrol sisteminin mimarisini ve değişikliklerini ayrıntılandıran 500 sayfadan daha uzun bir belgenin beklendiğini söylemiştir..

Kurum ayrıca, sertifikasyon onay öncesi son adım olan test uçuşunu yapmadan önce, uluslararası düzenleyiciler EASA, Kanada ve Brezilya’dan girdi istemektedir.

737 MAX uçaklarının uçuşunun durdurulması konusu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün 24 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasındaki toplantı gündeminde yer almamaktadır, ancak düzenleyicilerin jetin tekrar hizmete alınması için gereken eylemler üzerindeki ayrışmayı önlemek için endişeleri olacaktır.

Reuters’nin haberinde yer alan bilgilendirme şu saatlerde gerçekleşmek üzere olup kısa süre sonra FAA tarafından konuya ilişkin açıklama yapılacaktır. Umarız tüm tarafların beklentilerinin karşılandığı bir açıklama olacaktır.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.