Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

ABD: Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi göndereceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ABD ziyaretine başlarken,Washington’dan aralarında Patriot hava savunma sistemlerinin de bulunduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardım duyurusu geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya yapılacak yardıma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ABD’nin, Ukrayna halkına olan desteğini vurgulamak için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i Washington’da ağırlayacaklarını belirten Blinken, şu ifadeleri kullandı:

“Son 300 gün boyunca Kremlin, Ukrayna’yı haritadan silmeye çalıştı ve başarısız oldu. Şimdi Rusya, Ukraynalı sivilleri dondurup aç bırakarak ve aileleri evlerinden ederek kışı bir silah haline getirmeye çalışıyor. Buna cevaben, Başkan (Joe) Biden bugün ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rusya’nın devam eden acımasız ve sebepsiz saldırılarına karşı savunmasına yardımcı olmak için kritik yeni ve ek askeri yetenekler sağladığını açıklayacak.”

Blinken, Biden’ın verdiği yetki kapsamında ABD envanterinden 8’inci kez Ukrayna’ya silah tedariki yaptıklarını kaydederek, “ABD envanterinden çekilecek 1 milyar dolarlık ek mühimmat ve kritik ekipmanla Ukrayna’nın savaş alanında kendini savunma kapasitesi daha da genişleyecek. Savunma Bakanlığı ayrıca Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında bugün Ukrayna’ya 850 milyon dolarlık ek bir güvenlik yardımı yapacak.” ifadelerine yer verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR