ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarma sürecini başlatmasının ardından CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamında da yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının tartışıldığı bir dönemde, Türkiye ABD’den Boeing’in ürettiği 4 adet Chinook helikopterini teslim aldı.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada 4 adet CH-47F model Chinook helikopterinin İzmir limanında Türkiye’ye teslim edildiğini belirtti. ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından teslimatın ve helikopterlerin görüntüleri de paylaşıldı. Twitter mesajında “Bugün Türk Kara Kuvvetleri İzmir limanında 4 adet daha Boeing CH-47F Chinook helikopterlerini teslim aldı. Türkiye artık 11 adet en yeni ve en gelişmiş çift pervaneli ağır nakliye helikopterine sahip” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin ABD’den 4 Chinook helikopterini teslim almasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki Chinoook sayısının 11 olduğu belirtiliyor.

Boeing tarafından üretilen Chinook helikopteri diğer hava araçlarından farklı olarak çift pervaneli ağır yük helikopteri olarak tanımlanıyor. Hızı saatte 315 kilometre olan helikopter daha çok askeri birliklerin ve mühimmat taşınmasında kullanılıyor.

60 personel taşıyabilen ve F-16 savaş uçağını kaldırıp çekebilen Chinook helikopterleri 2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine katılmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.