İsrail kaynakları dün gece, Suriye içerisinde İsrail’e operasyon hazırlığında olan İran’a bağlı güçlere yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Suriye devlet haber ajansı SANA’dan yapılan açıklamada, Suriye hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ve füzelerin çoğunu düşürdüğünü duyurdu.

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Cumartesiyi Pazara bağlayan gece Şam’ın güney doğusundaki Akraba köyüne saldırı düzenlediğini açıklamıştı. Sözcü bu tip İHA’ların patlayıcı yüklü olduğunu ve bir füze gibi çalıştığını kaydetmiş ve söz konusu olaydan İran ve Suriye’yi sorumlu tutmuştu.

Lübnan’da da gerilim sürüyor

Hizbullah Beyrut’un güneyinde İsrail’e ait iki İHA’nın düştüğünü duyurdu.

Hizbullah bugün yaptığı açıklamada Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde bir İsrail İHA’sının (insansız hava aracı) düştüğünü, bir diğerinin ise aynı bölgede havada infilak ettiğini bildirdi.

Açıklamada ilk İHA’nın, militanların basın bürosu yakınlarında düştüğü ve enkaz parçalarının toplandığı belirtilirken, Hizbullah ve Lübnan ordusunun bölgeyi kontrol altında tuttukları bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi, İsrail’in bu operasyonu sırasında iki Hizbullah milisi ve bir İran vatandaşının öldüğünü bildirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.