Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un TİP Sertifikası 18 Ağustos tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) koordinesinde tesislerimizde düzenlenen bir törenle TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye verildi.

Tören Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımları ile TUSAŞ’ın Kazan’daki tesislerinde gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayiinde yıllar önce başlatılan hamlelerin her alanda meyvelerini vermeye başladığını belirterek, %60 olan Savunma Sanayiindeki yerlilik oranının %80’e ulaşması ve niteliğinin artırılması gerektiğini ifade etti. Savunma sanayii projelerinin geliştirilmesi için insan kaynağı ve yeterli ekonomik güce sahip olunduğuna dikkat çeken Bakan Işık, “Hepimizin sorumlu olduğu bir devlet, bir millet var. Çok daha güzel ve büyük işler yapacağız. HÜRKUŞ bizim için iftihar meseledir. Bundan sonrası da Milli Muharip Uçak olacaktır. TUSAŞ ile en iyisini yaparız.” dedi

Ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bugün tarihi bir gün yaşıyor ve bunun gururunu paylaşıyoruz” diyerek “kağıt üzerinde başlayan projenin ete kemiğe bürünen halinin yaşandığını” belirtti. HÜRKUŞ’un Tip Sertifikasının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kabiliyetiyle ülkemizde verilebilir olmasının ve dünya havacılık otoritelerinin de bunu kabul ediyor olmasının çok önemi bir gösterge olduğuna dikkat çeken Bakan Arslan, “sivil ve askeri uçaklarımızı yapabilmek için bu salonda bulunanlara ve siyasi iradeye inanıyoruz” dedi.

HÜRKUŞ Projesinin başlangıcından itibaren desteklerini esirgemeyen eski Milli Savunma Bakanı ve TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül ise törende yaptığı konuşmada “HÜRKUŞ kendi başımıza yaptığımız ilk uçaktır ve bu yaşanılan tarihi bir gündür” dedi. HÜRKUŞ Projesi’nin başlangıç aşamasında yaşananları konuklar ile paylaşan Gönül, “Uçak yapma isteğimiz çok fazla idi. Bu proje başladığı zaman bitirme törenine davet edilmek istediğimi ama bastonla gelmek istemediğimi söylemiştim. Baston olmadan bu mutlu günü görebildim, TUSAŞ’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’ya HÜRKUŞ Tip Sertifikası teslim edildi.

Törende sertifika sürecinde emeği geçen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TUSAŞ personeline şiltleri takdim edildi.

Törenin ardından uçuş kulesine geçilerek HÜRKUŞ’un uçuş gösterisi izlendi.

HÜRKUŞ, SHGM tarafından sertifiye edilen ilk uçak ve EASA tarafından sertifiye edilen ilk Türk uçağı olma özelliğini taşıyor.

A, B ve C modeli olarak üç tipte geliştirilmesi planlanan HÜRKUŞ ailesinin A modeli sivil havacılık otoritelerince kabul edilmiş çerçevede tasarım ve uçuş karaktersitikleri ile uluslararası sertifikalandırılmış oldu. B modeli hava kuvvetleri tarafından temel eğitim uçağı olarak kullanılacak olmasından dolayı bazı donanımsal değişikliklerin ardından Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. C modelinin ise CAS/COIN görevlerini yerine getirmek üzere silahlı olması planlanıyor. TUSAŞ tesislerinde C modelini temsilen hazırlanan kamuflaj boyalı HÜRKUŞ adeta geleceğe bir ışık tutuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.