IDEF 2017 için Geri Sayım Başladı…

Türkiye’nin en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan Uluslararası SavunmSanayii Fuarlarının 13’üncüsü IDEF ‘17, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda gerçekleştirilecek.

Mayıs 9-12 tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde yer alacak olan IDEF, son dönemlerde büyük bir ivme kazanan Türk Savunma Sanayii etkinliklerinin dünyaya açılan penceresi olarak her seferinde daha büyük bir ilgi odağına dönüşüyor. 13’üncüsü düzenlenen bu yılki etkinlik için de, bugün itibari ile 156 ülke Milli Savunma Bakanı, 105 ülke Savunma Sanayii Müsteşarı, 14 ülke Milli Savunma Bakan Yardımcısı, 7 ülke MSB Müsteşarı, 23 ülke Genelkurmay Başkanı, 11 ülke Kara Kuvvetleri Komutanı, 29 ülke Hava Kuvvetleri Komutanı ve 8 ülke Jandarma Genel Komutanı olmak üzere 156 ülkeden toplam 353 heyet daveti gerçekleştirildi.

IDEF ‘17, son yıllardaki atılımlarıyla Türk Savunma Sanayiinin de aralarına girdiği dünyanın önde gelen ve savunma sanayii ihracatı gerçekleştiren başta ABD, Almanya, Rusya, Fransa, İngiltere ve İtalya olmak üzere toplam 61 ülkenin katılımına yer verecek.

IDEF organizasyonları ile özdeşleşen heyetler ve katılımcılar arası görüşmeler bu yıl da aynen sürdürülecek, bu görüşmelerin yanı sıra bir yenilik olarak IDEF’17, katılımcılar ile katılımcılar arası görüşmelerin de organize edildiği bir platform olacak.
Bu kapsamda toplam 43 adet tedarikten sorumlu ve karar verici makam ile gerek heyetler arası, gerekse katılımcı firmalar arası randevulu görüşmeler organizatörün eşgüdümü ile icra edilecek.

IDEF ’17, bütün bir yelpazeye yayılmış savunma ve güvenlik çözümleri kapsamındaki artık gelenekselleşen kara, hava-uzay ve deniz araçları ve bunlarla ilgili tüm sensör ve silah sistemleri; balistik zırh çözümleri ve en küçük kalibreden en büyük kalibreye kadar silahlar; uzaktan kumandalı platformlar ve sensörleri, tüm bunlarla ilgili yer destek ve lojistik destek hizmetlerini; aynı şekilde geniş bir yelpazeye yayılmış her türlü elektronik sistem ve bileşenleri; karadan-karaya, karadan-havaya, havadan-havaya ve havadan-karaya füze ve roket sistemleri ile hava savunma çözümleri, erken uyarı ve uzaktan algılama sistemleri; her türlü gerek entegre, gerekse ‘stand-alone’ elektronik harp çözümleri; her türlü platform ve sisteme yönelik eğitim ve simulasyon çözümleri; uzay çalışmaları ile ilgili  fırlatma kabiliyetleri, çeşitli uydu sistemleri; tüm bu çözümlerle ilgili yazılım kabiliyetleri ve günümüzün giderek artan önemdeki Siber Savunma çalışmalarını; beka kabiliyeti ve gerek kişisel, gerekse platformlar bazında öz-savunma çözümleri ve askeri tıp teçhizatı gibi birçok konuda en son teknolojileri ziyaretçilerle buluşturacak. IDEF ’17, bir kez daha küresel boyutta en son teknolojilerin buluşma noktası olacak.

1993 yılından itibaren iki yılda bir tekli yıllarda  icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı, katılımcı ülkeler arasında stratejik ve teknolojik işbirliğinin geliştirilmesinde büyük bir rol oynuyor.

Savunma sanayi ile doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm dallarını kapsayan IDEF, Türkiye için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile savunma sanayii şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumunda.

Katılımcı ülke, heyet ve firma sayısını her yıl artıran IDEF, bölgenin en önde gelen fuarı ve dünyanın en büyük dört savunma sanayi fuarından biri konumunu sürdürüyor.

2015 yılında hazırlanan fuara; 53 ülkeden 781 firma ve firma temsilcisi, 76 ülke ve 1 uluslararası kuruluştan aralarında 18 Bakan, 19 Bakan Yardımcısı, 6 Genelkurmay Başkanı, 3 Genelkurmay ll’nci Başkanı,  8 Kuvvet Komutanı ve 15 Müsteşar olmak üzere ülkelerinin savunma ihtiyaçlarının tedarikinden sorumlu makamlardan oluşan 493 üst düzey yabancı delegasyon katılırken, toplam 110 ülkeden 59.715 profesyonel tarafından da ziyaret edilmişti.

MSB, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünden; Tedarik, Plan ve Prensipler Dairelerinden sorumlu 23 üst düzey tedarik makamı ile katılımcı firmalar, yabancı heyetler, üst düzey askeri ve sivil yetkililer arasında, 2.230 randevulu görüşme yapılmıştı.

(Bağımsız Havacılar)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.