Bölgede incelemelerde bulunan bir gözlemci heyet tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Mardin Hava Limanı’na Nobel Kimya Ödülünü alan Mardinli Ünlü Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın isminin verilmesi gündem oluşturdu.

Savur’da doğup, ilk, orta ve lise eğitimini Savur ve Mardin’de tamamladıktan sonra akademik çalışmalarını Amerika’da sürdüren Mardinli Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın isminin Mardin Hava Limanı’na isminin verilmesi teklifi Mardin’de gündem oluşturdu.

İsim teklifinin gözlem heyetince Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletilmesi üzerine Mardin Life Yayın Kurulu olarak, Mardinli Sivil Toplum Örgütleri, Siyaset ve İş dünyasından oluşan kamuoyunu sorduk.

“YENİ AZİZ SANCAR’LARIN YETİŞMESİNE VESİLE OLUR”
Aziz Sancar’ın isminin Mardin Hava Limanı için düşünülüp teklif ediliyor olmasını yerinde ve isabetli bir karar olarak bulduğunu kaydeden AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Aziz Sancar isminin Mardinli gençler açısından rol model olması için isminin kentin en önemli noktalarda görünür kılınması gerektiğini savundu.
Milletvekili Çankırı, “Aziz Hoca gibi kıymetli bir Profesör. Mardin’den doğmuş, Mardin’de büyümüş ve Mardinliliğini unutmadan Dünya’ya çapında bilim tarihinde önemli bir başarıyla imza atmıştır. Sayın Sancar’ın Mardin’de doğmuş, Mardinli olarak büyüyüp, bugüne kadar bu şekilde gelmiş olması bizim için çok büyük gururdur. Nice Aziz Sancarların yetişmesi için ve onlara rol model olması için bu isimin sürekli tekrarlanıp akılda kalması gerekiyor. Bunun için de Mardin Hava Limanı’na isminin verilmesi çok önemli bir adımdır.”

“İSİM ÜZERİNDE İSTİŞARE EDİLMELİ”
Sivil toplum alanında önemli faaliyetlerde de bulunmuş olan AK Parti 24. Dönem Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ ise; Mardin Hava Limanı’na illaki bir isim verilecekse eğer, bunun geniş bir istişare ile belirlenmesinin daha isabetli olacağını kaydetti.
Eski Milletvekili Akdağ, “Aziz Sancar Nobel Kimya ödülü almış Mardin’li bir bilim insanıdır. Gençlerimizin rol model olarak bir bilim insanını görmesi toplumsal geleceğimiz için umut verici bir gelişme olabilir. Toplumsal gerginlik ve çatışma ortamı insanımızın huzur ve geleceğe dair beklentilerini olumsuz etkilemiştir. Hayat devam ediyor. Bugün güzel şeyler duymaya her zamandan daha çok ihtiyacımız var. Hava Limanına ismi konusunda ise; ilgililerle geniş istişarelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Olabilirliğini muhtemel ise gündemleştirilebilir. Boşuna emek sarf edilmemeli. Aziz Sancar Mardin’ e geldi mi?”

“GÖRÜŞÜ FARKLI OLSADA BULUŞU İNSANLIK İÇİNDİR”
Mardin’in yetiştirdiği önemli bilim adamları arasında bulunan ve halen Harran Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdüren Nusaybinli Bilim Adamı Prof.Dr. Hasan Akan da, hemşerisi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yaptığı buluşun insanlık için yararına dikkat çekerek, teklifi olumlu bulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hasan Akan, “Sayın Sancar’ın isminin Mardin Hava Limanı için geçiyor olması her şeyden önce bilim dünyası çok anlamlı. Yurt dışında her çıkışımızda gezindiğimiz caddelerde, sokaklarda hep bilim adamlarının isimlerinin verildiğini görürüz. Ülkemizde ise ya Atatürk’ün ya da siyasi şahsiyetlerin isimlerinin verildiğini görüyoruz. Sayın Sancar’ın dünya görüşü farklı olsa da yaptıkları buluşlar insanlık için yararlıdır. Ben şahsen olumlu ve yerinde bir tercih olarak görüyorum”

“SÜRYANİ DİN ADAMINI ÖNERDİ”
Yaşamını uzun süre yurtdışında sürdüren ve İsvec’te İsveç Sol Parti Merkez Komite Üyesi, Stockholm (Huddinge) Belediyesi Başkan Vekiliği görevinde de bulunduktan sonra 7 yıl boyunca İsveç’te Yargıtay üyeliği görevinde bulunan Ünlü yazar Şerefxan Ciziri ise; Aziz Sancar’ın verdiği siyasi mesajlar dikkat çekti. Sancar’ın görüşleriyle Mardin’in gerçeğiyle uyuşmayan Aziz Sancar isminin yerine Mardin Hava Limanı’na nasıl bir isimin verilmesi gerektiğini anlattı.
vletin resmi kurum ve kuruluşlarına verilen isimler sistematik ve kabullenebilir olmalı. Bu isim somut bir bölgedeki gerçeklerle doğrudan uyuşmalı. Bu isimler etrafa pozitif bir enerji yayabilmelidirler. Bu isimler ortak değerleri, birlikte yaşamayı, demokratik kültürü teşvik eden isimlerden olmalı. Aksi durumda bu isimler etrafında bir riyakârlık oluşmaya başlar. Bölge insanları bir kuruma verilen bir ismi rahatlıkla tarihi ve siyası potalarında sindirebilmelidirler. Bu isimlerin değer yargıları bölgedeki ortak değerlerle, ortak tarihi ve kültürel mirasla, kimliklerle, siyası gerçeklerle uyuşmadığı zaman rahatsızlıklar başlar. Zorlama isimler elbette siyasi tercihlere göre değişebilirler. İlk fırsatta da bu isimler siyası konjonktüre göre değiştirilirler. Mesela 12 Eylül askeri diktatörlükle birlikte bölgedeki kurum ve kuruluşlara verilen isimler halkta ciddi rahatsızlıklar yaratmıştı ve ilk fırsatta bunların değişmesi için kollar sıvanmaya başladı…

Mardin Havaalanı da bu doğrultuda bir isim bulunmalı. Aksi durumda değişen konjonktüre göre herhangi bir isim tam isabetli olmayacaktır. Mesela bu konuda sadece Aziz Sancar’ı önermek tam da popülizm kokuyor. Aziz Sancar’ın verdiği siyasi mesajlar Mardin gerçeğiyle uyum içinde hiç olmamıştır. Sancar’ın dile getirdiği siyasi değerler Mardin’de hiçbir zaman taban bulmamıştır. Kendisi hezeyan içinde ödülünü Anıt Kabir bağışlayacağını söylemiştir. Neden? Bu, Mardinlilere hangi mesajı veriyor? Ataları, Anıt Kabirdeki zat tarafından katledilen Kürtlere nasıl bir mesajdır bu? Ben yazar ve metropolit olan, ayrıca Mardin Tarihi hakkında önemli eserler vermiş olan Hanna Dolabani’yi daha uygun bir isim olarak görüyorum.

Herkes-bu-haberi-konusuyor-25584

“SANCAR’IN İSMİ BİLİME VERİLEN DEĞERİN GÖSTERGESİ OLUR”
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap ise; Sancar’ın isminin şahsında bilim insanlarının sahiplenilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Kasap, “Nobel Kimya Ödülü sahibi olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Mardin Havalimanına isminin verilecek olmasının gündeme gelmesi; Bilim insanına olan hürmet ve sahiplenme açısından iyi olacağını düşünüyorum. Havaalanına gelen ve giden her yolcu O ismi gördüğünde Türkiye’de bilime ve üretime verilen değeri, bilime gösterilen sevgi ve saygıyı görmüş olur. Sayın Sancar’ın isminin hava limanına verilmesi gelecek nesillere de motivasyon olur diye düşünüyorum”

“YENİ NESİLLERE YOL GÖSTERİCİ OLUR”
Aziz Sancar’ın isminin bölgenin yeniden inşasında, yeni nesillere yol gösterici ve rehber olarak gösterilmesi gerektiğini savunan TRT Bölge Müdürü olarak görev yapan Nusaybinli Abdullah Öztürk ise; “Ülkemiz, özellikle bölge insani için bilim ve üretim yeni bir değer olmalı artık. Dünya bilimine katkıda bulunan Prof.Dr. Sayın Aziz Sancar’ın ismi yeni nesillere yol gösterici olacak. Bölgenin yeniden inşasında bilim rehber olmalı. Bölgede yaşanan olumsuzluklar karşısında Aziz Sancar yeni bir umut oldu. Sancar’ın isminin Mardin Hava Limanı’na verilmesi isabetli olur.”

“CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM”
Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi de “Çalışmalarıyla uluslararası kamuoyuna mal olup ABD`de Türk Evi’ni kuran ve Ülkemiz adına ilk ‘Nobel Kimya Ödülü’nü alan Saygıdeğer bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar isminin, bölgede yıldızı parlayan Mardin Hava Limanı’na verilmesi önerisini yerinde bir teklif olarak görüyor, canı gönülde desteklediğimi ifade etmek istiyorum”

“MARDİN’İN TANITIMINDA ORTAK KAZANIM OLUR”
Aziz Sancar isminin Mardin Hava Limanı’na verilmesiyle şehrin bilim, kültür ve turizm alanında daha etkin bir şekilde tanınmasını sağlayacağına işaret eden İstanbul Mardin Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Biter ise;
“Dünya Nobel ödüllü saygıdeğer bilim adamı hemserimiz Sayın Aziz Sancar adının Mardin Hava Alanı’na isminin verilmesi halinde sosyal medyada basında her zaman arama motoru Google Yandex gibi aramalarda uluslararası düzeyde tanıtımını Mardin ve Aziz Sancar’ın birlikte anılması bilim turizm tarih üniversite şehri Mardin için çok önemli bir tanıtım olacağını düşünüyorum. Öneride bulunanlara da selam ve sevgilerimi iletiyorum”

“İSİM ANKETLE BELİRLENİLMELİ”
Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı da olan Kızıltepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hatip Şeran ise, Aziz Sancar isminin Mardin Hava Limanı’na isminin verilmesini doğru bulmadığını söyledi.
Aziz Sancar isminin son bir yıllık süreç içerisinde tanınıp bilindiğine işaret eden Şeran, “Aziz Sancar ismini elde edilen önemli bir ödülle birlikte duymuş olduk. Elbette ki elde edilen başarıyı küçümsemek anlamına gelmez bu. Sayın Sancar’ın başarısını herkes gibi bizlerde kutladık. Fakat ben buraya bu ismin verilmesini doğru bulmuyorum. Mardin’de ve bölgede bir çok alanda önemli hizmetlerde bulunmuş çok değerli insanlarımız var. Bu isimlerin illaki somut alanda bilinen bir başarılarıyla anılmalarına gerek yok. Şayet böyle bir arzu varsa bunu halka sormak ve halkın bu anlamdaki eğiliminin derecesine bakmak lazım. Bunun da birkaç alternatif isimle birlikte gerçekleştirilecek bir anket çalışmasıyla halka sormanın çok anlamlı olacağını düşünüyorum” dedi.

“MARDİN KAMUOYUNDA SAYGI DUYULACAK İSİM OLMALI”

Aziz Sancar’ın kazandığı başarı hepimizin sevindirmiş, elde edilen başarı hepimizi ortak mutluluğu olmuştur. Ancak bir diğer taraftan baktığımızda Mardin’de adı her geçtiğinde yaptığı hizmetlerle, iyi karekter ve örnek kişilikleriyle toplumumuzun değerlerine değer katan büyüklerimiz vardır. Yakın tarihte hak’a yürüyen değerli şahsiyet Hacı Fehim Adak da bu değerlerimizden biridir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Mardin Hava Limanı gibi marka kurumların tabelasını süsleyecek ismin, Mardin’e ve Mardinlilere karşı olan aidiyet duyguları sorgulanmayacak ve bakıldığında hemen hemen herkesin saygı duyduğu isimlerden birinin olmasını düşünüyorum. Bu ismin bana göre toplumun onayına sunulması gerekiyor. (Mardin Life)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.