THK Edirne Şubesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen ‘Radyo Kontrollü Model Uçak Başlangıç Kursu’ kapsamında Edirne Kapalı Cezaevi yanındaki alanda uçuş eğitimi gerçekleştirildi…

Türk Hava Kurumu Derneği (THK) Edirne Şubesi tarafından başlatılan Radyo Kontrollü Model Uçak Kursu kapsamında, Edirne Kapalı Cezaevi yanında bulunan Yanık Kışla mevkiinde uçuş eğitimi gerçekleştirildi. 10 günlük süren eğitimin ilk dört günü bilgisayar ortamında simülatör üzerinden alan kursiyerler, altı gün süren arazi uygulama eğitiminde sona geldi. Kumanda yardımcı ile model uçakların kalkış, sürüş ve iniş hamlelerini gerçekleştiren kursiyerler, kurs bitiminde uluslararası geçerliliği olan sertifika alacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan THK Edirne Şube Başkanı Nilüfer Umut Köylüoğlu, en son 2012 yılında açılan kursun, gelen talep üzerine 4 yıl aradan sonra yeniden açıldığını kaydetti. Ücretsiz olarak düzenledikleri kurs kapsamında Eskişehir Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde Model Uçak Öğretmeni olarak görev yapan iki eğitmen getirdiklerini ifade eden Köylüoğlu, “Yaşları 16 ile 68 arası değişen 17 kursiyer, toplamda 10 gün süren eğitim kapsamında ilk dört gün, şube başkanlığında simülatör eğitimi aldı. Geri kalan altı gün de Yanık Kışla mevkiinde arazi uygulama eğitimi yapılıyor. Bugün arazi eğitiminin sonuna geldik. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize uluslararası geçerliliği olan sertifika vereceğiz” diye konuştu.

33a6b3401af61d4cd3aad1841d6f8903

GERÇEK UÇAĞIN YAPABİLDİĞİ TÜM MANEVRALARI YAPIYOR
Eskişehir’de bulunan Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde Model Uçak Öğretmeni olarak görev yapan Fatih Düzenci, trainer 60 eğitim modeli uçaklar ile kursiyerlere eğitim verdiklerini ve bir model uçağın ağırlığının 2,5 ila 3 kilogram arasında değiştiğini ifade etti. Eğitim yapılan model uçağın kanat açıklığının 1 metre 80 santim olduğunu ve model uçağın 5 kilometre mesafeye kadar kumanda sistemi ile gönderilebildiğini kaydeden Düzenci, “Biz eğitim uçuşlarımızda gözden kaybolmaması adına kursiyerlerimize 300 ile 500 metre mesafeye kadar izin veriyoruz. Ahşaptan yapılan bu model uçağımız gerçek bir uçağın yaptığı tüm manevraları yapıyor” dedi.

Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde Model Uçak Öğretmeni olarak görev yapan bir diğer eğitmen Ferhat Güney ise Eskişehir’de merkezlerinde planör, yamaç paraşütü, serbest paraşüt, yelken kanat ve model uçak olmak üzere 5 okulları olduğunu kaydetti. Her okulun başlangıç, tekamül ve imalat olmak üzere 3 aşaması olduğunu kaydeden Güney, “Bu okullardan birinde eğitim almak isteyen kursiyerler THK’nın Türkiye genelindeki şubelerine başvurarak ücretsiz olarak eğitim alabilirler” dedi.

Edirne Kapalı Cezaevi yanında bulunan Yanık Kışla mevkiinde gerçekleştirilen eğitimlerde 17 kursiyer, eğitmenler eşliğinde model uçaklara kumanda yardımıyla gönderdikleri sinyaller aracılığı ile kalkış, sürüş ve iniş komutları vererek model uçakları Edirne semalarında uçuruyor. (Orhun Akman/ Hudut Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.