Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, bugünkü yazısında,”  Türkiye, S-400 dosyasına tamamlanmış bir iş süreci olarak bakmasına ve egemenlik haklarından taviz vermeyeceğini ilan etmesine karşın ABD ile krizi aşabilecek formüllere de kafa yoruyor.” diye yazdı.

Suriye iç savaşının tırmandığı günlerde, NATO’dan tedarik edilen Patriot sistemlerinin kaç ayda geldiği, daha tehlike geçmemiş olmasına rağmen nasıl sökülüp götürüldüğü dün gibi hafızalarda olduğunu yazan Müderrisoğlu, “S-400’lerin teslimatının tamamlanması, alındıktan sonra ise Azerbaycan veya Katar’da tutulması seçeneğinin masada” olduğunu kaydetti.

***

S-400 alımının, Türkiye’nin parasını ödediği ve proje ortağı olduğu F 35 savaş uçaklarının teslimini engelleme şantajına dönüşmesi ibret verici. Pentagon’un, “Ruslara S-400 için 2 milyar dolar ödediniz. F 35 projesinden 10 milyar dolar kazanacaksınız” demesi de tarihe geçecek kadar düşündürücü!
Yine de gelinen noktada…
S-400’lerin teslimatının tamamlanması, alındıktan sonra ise Azerbaycan veya Katar’da tutulması seçeneği masada. “S-400’ler F-35’lere risk oluşturmayacak şekilde konuşlandırılır. S-400’ler alınır, başka bir yerde durur” yaklaşımının ötesine geçecek bir çözümü de Ankara’dan beklemek aşırı iyimserlik olur.

Müderrisoğlu’nun yazısının  tümü için: tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.