Ukrayna Devlet Savunma Sanayi işletmesi olan “Ukroboronprom” ve Türkiye’nin Hava Elektronik Sanayi (Havelsan) şirketleri havacılık alanında işbirliğini arttırma konusunda anlaştı.

Ukrayna’daki savunma şirketlerini birleştiren Ukrayna Devlet Savunma Sanayi işletmesi olan “Ukroboronprom” ve Türkiye’nin Hava Elektronik Sanayi (Havelsan) şirketleri arasında 8 Nisan tarihinde ortak radar üretimi ve geliştirilmesi ile ilgili memorandum imzalandı.

Ukroboronprom Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ukroboronprom Genel Müdürü Roman Romanov, “Ukroboronprom, radar donanımı üretiminde büyük tecrübeye sahip. Çabalarımızı, önde gelen Türk şirketi (Havelsan) ile birleştirip uluslararası donatım standartlarına uygun yeni ürünler geliştireceğiz” diye kaydetti.

Ukrayna savunma sanayi kompleksinin önde gelen görevlerinden birinin, silah ve askeri araç üretiminde uluslararası standartlara geçilmesi olduğunu belirten Romanov, “Türkiye, NATO üyesi. Bu yüzden Türkiye’nin tecrübesi, Ukrayna’nın NATO üyesi ülkeler ile asker-teknik alanlarda işbirliğini derinleştirmesini de sağlayacak” diye vurguladı.

Ayrıca açıklamada, memorandumun imzalanmasının yanı sıra Ukroboronprom ve Havelsan arasında havacılık alanında işbirliğinin genişletilmesi için anlaşıldığı da belirtildi.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.