Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaUzay2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda daha kapsamlı bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor. Aslında ticari çıkarların, teknolojik gelişmelerin ve ulusal güvenlik zorunluluklarının yörüngelerimizde kesişmesi yeni zorluklar ortaya çıkarıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşı, artık giderek artan sıklıkta hem sivil hem de kritik askeri amaçlara hizmet eden uzay teknolojilerinin ikili doğasının altını çizdi.

Çatışmada, daha önce çevre olaylarını izlemeye tahsis edilen yer gözlem uyduları, şimdi hem Rus hem de Ukrayna kuvvetleri tarafından çatışmada keşif ve istihbarat toplama amacıyla kullanılıyor.

Sonuç olarak uzay tabanlı yeteneklerin korunması ve dayanıklılığı kritik hale geldi. Dünyanın her yerindeki ülkeler dikkat çekiyor. Fransa’nın son AsterX askeri tatbikatı, uzay yeteneklerini güçlendirme ve varlıkların bütünlüğünü korumaya yönelik devam eden çabaların en son örneğidir.

Avrupa’nın alanı düzenleme çabası

Bu alandaki faaliyetlerdeki hızlı artışa rağmen, alan hala çok az düzenleniyor. Buna yanıt olarak, artık AB gibi bölgesel güçlere, güvenlik (sürdürülebilirlik kaygıları) ve güvenliğe (savunmayla ilgili kaygılar) yönelik ikili yol yaklaşımı olarak tanımlanabilecek bir yaklaşımla uzaya egemen erişimi yasalaştırma ve koruma yönünde açık bir baskı var.

AB, askeri bir alan olarak uzaya ilişkin tutumunu yeniden değerlendiriyor. 2023 Güvenlik ve Savunma Uzay Stratejisi, bloğun bu bağlamda uzaya artan bağımlılığını vurguluyor.

Buna ek olarak, ilk Avrupa Savunma Sanayii Stratejisi (EDIS), Uzay Alanı Farkındalığı da dahil olmak üzere, 2035 yılına kadar tamamlanması veya ilerletilmesi planlanan önemli projelerin uygulanmasını öngörüyor.

Buna paralel olarak AB, Uzay Trafiği Yönetimi yaklaşımıyla yörünge kaynaklarının güvenli ve sürdürülebilir kullanımını teşvik ediyor . Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da Sıfır Enkaz Şartını geliştirerek uzay sürdürülebilirliği gündemini ilerletmeyi amaçlıyor .

Bu çabalar çok önemlidir ancak çoğu zaman uzay güvenliğini teşvik etmek ile genel güvenliği sağlamak arasındaki kritik bağlantıyı gözlemlemede başarısız olurlar. Uzay alanında, yörünge tıkanıklığının yarattığı acil zorluk, stratejinin yeniden kalibre edilmesini gerektiriyor.

Uzay savunma stratejilerinin uyarlanması

Yörünge ortamının durumu, 60 yıl önce ilk uzay anlaşmasının yürürlüğe girdiği zamandan tamamen farklı. Yeni Uzay endüstrisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, dünya yörüngesinde dönen uyduların sayısı önemli ölçüde arttı ve son yirmi beş yılda yaklaşık 500’den 8.000’e çıktı. Bu eğilimin bir sonucu olarak, takip edilebilir ve takip edilemeyen enkaz miktarı hızla arttı ve tüm uzay faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi için son derece kırılgan bir ortam oluştu.

Yörünge tıkanıklığı çarpışma riskini artırıyor ve savunma da dahil olmak üzere uzay sistemlerine doğrudan tehdit oluşturuyor. Uzay gözetleme ve izleme teknolojilerindeki ilerlemelere rağmen, enkazın tamamı izlenemiyor ve dolayısıyla önlenemiyor.

Dahası, kinetik ve diğer düşmanca saldırılardan kaynaklanan enkaz, tüm yörünge ortamının kırılganlığına katkıda bulunurken, uzay savunma stratejilerinde sıklıkla göz ardı ediliyor. Rusya’nın nükleer uzay silahı geliştirilmesine ilişkin son uyarıları daha geniş güvenlik endişelerini vurguluyor.

Yörüngede bir nükleer silahın kullanılması, önemli miktarda enkaz bulutu oluşmasına neden olacak ve yakındaki yörüngelerin kullanımını büyük olasılıkla kullanışsız hale getirecektir. Rusya gibi uzay yolculuğu yapan büyük ulusların uzay varlıklarını tehlikeye atması pek mümkün olmasa da, İran gibi diğer ülkeler oyun alanını eşitlemeye çalışabilir..

Mevcut stratejiler emniyet ve güvenlik kaygıları arasında yanlış bir ayrım yapıyor. Bu nedenle, uzay varlıklarının bütünlüğüne zarar veren tüm tehditlerin tek bir ortak strateji altında tanımlanması pek mümkün değildir ve bu nedenle ele alınması zor.

AB-NATO işbirliği

Gelecekteki yasa ve stratejiler, uzaya egemen erişimimizin önündeki zorlukların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamalıdır. Kendi iç pazarına erişimi düzenlemek için bağlayıcı gereklilikler belirleme becerisine sahip olan AB, daha sürdürülebilir davranışları teşvik etme konusunda benzersiz bir konumdadır.

Avrupa Birliği Uzay Kanunu (EUSL) için ilk teklifin yayınlanmasına yalnızca birkaç hafta kala , bloğun uzay güvenliği ile güvenlik arasındaki karşılıklı bağımlılığı kabul etmesi gerekiyor.

Fransız AsterX modelinin ilerletilmesi ve genişletilmesiyle, benzer düşüncelere sahip ortaklarla masa üstü askeri tatbikatlar da teşvik edilmelidir. Geliştirilecek senaryolar, emniyet risklerini askeri operasyonlara yönelik birincil tehditler olarak dikkate almalıdır. Ayrıca bilgi paylaşımının kolaylaştırılması, AB-NATO işbirliği kapsamında ortak güvenliğimizin güçlendirilmesi açısından kritik öneme sahip. (euobserver)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...