Bloomberg’in haberine göre, Avrupa havacılık düzenleme kurumunun patronu, Boeing 737 Max’in uçmak için emniyetli olduğunu düşündüğünü söyledi.

Patrick Ky, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın uçağın yaklaşık bir ay içinde ticari uçuşunun resmi olarak onaylayacağını belirtti.

737 Max, 346 kişinin ölümüne neden olan ve Boeing tarihindeki en büyük krizi meydana getiren iki kazanın ikincisinden sonra uçuşu durdurulmuştu.

Bloomberg, ABD Federal Havacılık Otoritesinin (FAA) uçağın uçuşa elverişliliğini henüz onaylamadığını ancak bunu yapmaya hazırlandığını bildirdi.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) genel müdürü Patrick Ky, eylül ayında yapılan iki test uçuşunun ardından uçağın Avrupa hava sahasında uçmak için emniyetli olduğunu düşündüğünü söyledi.

EASA henüz resmi olarak uçağın uçmasını onaylamadı, ancak Ky Bloomberg’e, idari süreçler tamamlandıktan yaklaşık bir ay sonra onayın gelmesini beklediğini ifade etti.

Ky Bloomberg’e “Analizimiz uçağın emniyetli olduğunu ve ulaşılan emniyet seviyesinin bizim için yeterince yüksek olduğunu gösteriyor.” dedi. Ayrıca Ajansın, uçağa gelecekte daha da emniyetli olmasını sağlamak için ekstra bir Hücum açısı sensörü eklenmesini istediğini söyledi.

EASA bilgilendirmesine ve önceki FAA açıklamalarına göre Ekim ayı içinde FAA’in Uçuşa Elverişlilik Onayının açıklanabileceğini ümit edebiliriz. Umarız süreç daha uzamadan MAX gerekli müsaadeleri alarak gökyüzünde yerini alabilir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.