FETÖ terör örgütünden kumpas ve baskıları sonucu askeri pilotluktan istifa ederek sivil havayoluna (Pegasus Hava Yolları) geçen iki pilot, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonra yeniden kendi istekleriyle Hava Kuvvetlerine katılmışlardı.

Türk Hava Kuvvetlerinin pilot ihtiyacının karşılanması amacıyla daha önce Hava Kuvvetlerinde görev yapmış tecrübeli emekli ve istifa etmiş pilotların ilk 20’sinden 12’si 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görevlerine dönmüştü. Geri dönen pilotların rütbe takma töreni Kasım 2016 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında yapılmıştı.

Fetocü pilotların tutuklanması ve ihraç edilmeleri nedeniyle doğan açığı hem pilot hem de eğitimci olarak kapatmada özverili çalışmaları olan iki albay, 2021 yılı Askeri Şurasında Generalliğe yükseltildi.

30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olarak Hv.Plt.Alb Vedat Öncel ve Hv.Plt.Albay Selahattin Akalp  Tuğgeneralliğe yükseltildi.

Albay Öncel, rütbe takma töreninde, (soldan altıncı )

Albay Akalp aynı zamanda şair asker olarak biliniyordu. Askeri Üs Komutanı ve Solotürk  görevinde okuduğu şiirlerle ilgi odağı olmuştu.

Bknz: Albay Akalp şiirini 23 dakikada okudu

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.